МОН та Інститут спеціальної педагогіки та психології ім. М. Ярмаченка розробили для фахівців інклюзивно-ресурсних центрів і педпрацівників шкіл методичні рекомендації щодо того, як визначати освітні труднощі та рівні підтримки учнів в освітньому процесі.
Відповідний лист МОН № 1/23101-21 від 29 грудня 2021 року опублікований на сайті міністерства.
Підставою для визначення рівня підтримки учня може бути:
– наявність фізичних, інтелектуальних, функціональних або соціоадаптаційних труднощів у навчанні (маркери для їх визначення містяться в додатку);
– звернення батьків/представників дитини;
– звернення учня/учениці віком від 16 до 18 років.
За наявності одного і більше маркерів наказом директора школи створюється команда психолого-педагогічного супроводу, яка протягом 10 робочих днів вивчає компетенції дитини в процесі навчання. При цьому використовуються опитувальники та інші діагностичні методи.
«Вивчення передбачає аналіз здатності особи навчатися, її поведінку в різноманітних ситуаціях, спостереження за психоемоційним станом особи та проявами девіантної поведінки», – йдеться у документі.
Якщо дитина має незначні освітні або поведінкові труднощі, приймається рішення про надання їй додаткової підтримки за допомогою ресурсів школи - I рівень.
Якщо ж виявлені суттєві труднощі, то батькам/представникам рекомендується звернутись до ІРЦ для проведення комплексної психолого-педагогічної оцінки.
– другий рівень надається учням, які мають труднощі ІІ ступеня прояву (труднощі легкого ступеня прояву);
– третій – надається учням, які мають труднощі ІІІ ступеня прояву (труднощі помірного ступеня прояву);
– четвертий – особам з ООП, які мають труднощі тяжкого ступеня прояву;
– п’ятий рівень підтримки надається учням із найтяжчими ступенями прояву.