Інклюзія. Закономірності розвитку особистості.
Розвиток особистості – це процес становлення та формування людини під впливом зовнішніх і внутрішніх, керованих і некерованих чинників, серед яких провідну роль відіграють цілеспрямоване виховання і навчання. У широкому розумінні поняття "розвиток" використовують для з'ясування процесу змін, які відбуваються у людини, унаслідок її життя. Джерело: інтернет ресурси.
Закономірності розвитку особистості
Онтогенез – цеіндивідуальнийрозвитокорганізмувідстадіїзапліднення до кінцяіндивідуальногожиття, щовідбувається в межах визнаноїфахівцяминорми, тобто за зразком, який уже існує в суспільстві. Розвиток не зупиняється до кінця самого життя, а змінюєтьсялише за напрямком, інтенсивністю, характером та якістю.
Формування – становленнялюдини як соціальноїістотивнаслідоквпливусередовища і виховання на внутрішнісилирозвитку.
У процесірозвиткулюдини з нею відбуваютьсяфізичні та психічні, кількісні та якіснізміни.
Фізичнізміни – церіст, розвитоккісткової і м'язової систем, внутрішніхорганів, нервовоїсистеми.
Психічнізміни охоплюютьрозумовийрозвиток, формуванняпсихічних рис особистості й набуттясоціальнихякостей.
Розвитоклюдинизалежить як відзовнішніх, так і відвнутрішніх сил (впливів).
Зовнішнівпливи – впливинавколишнього природного й соціальногосередовища та цілеспрямованадіяльністьпедагогівізформування у дитини рис, необхідних для їїучасті в життісуспільства.
Внутрішнівпливи – індивідуальнереагуваннялюдини на зовнішнівпливи.
Такерозуміннярозвитку і формуванняособистостівизначаєголовний принцип у вирішенні проблем їїстановлення – принцип розвитку, якийвідбувається за певнимизакономірностями:
- – процесрозвиткумаєпоступальний характер, при якомувищіступеніповторюютьвластивостінижчихступеніврозвитку на більшвисокомурівні;
- – розвитокхарактеризуєтьсянеоборотністю;
- – розвитоквідбувається у наслідокборотьбисуперечностей, що є внутрішньоюрушійною силою процесурозвитку.
Рушійними силами розвитку особистості є таківнутрішні і зовнішнісуперечностіміж:
- – збудженням і гальмуванням;
- – задоволенням і незадоволенням, радістю і горем;
- – спадковимиданими і потребами особистості та моральнимобов'язком;
- – рівнемрозвиткуособистості та їїідеалом;
- – домаганнямособистості та їїможливостями.
Загальнийрозвитоклюдинивідбувається за двомавзаємопов'язаниминапрямами: біологічному і соціальному. Успішнийпсихічнийрозвитоклюдинивідбуваєтьсязавдякирозвиткубіологічнихзадатків та властивостейлюдини, їїфункціональногодозрівання. Лише в соціальномусередовищівиробляються у людинимова, навичкиповедінки, способитрудовоїдіяльності, соціальнівластивості і якості. Основними факторами розвиткувиступають: спадковість, середовище, виховання, діяльність
Спадковість – відновлення у нащадківбіологічноїсхожості з батьками.
Носіямиспадковості є гени. Біологічнаспадковістьвизначаєтірисилюдини, щовідрізняютьїївідтваринногосвіту, тобто, спільні характеристики людського роду, а такожвизначаєзовнішні і внутрішнівідмінностіоднієїлюдинивідіншої.
Людина успадковуєпередусім задатки типу нервовоїсистеми, на базіякихформуються тип темпераменту, деякібезумовнірефлекси, констатаціютіла, зовнішніознаки (колірволосся, очей, шкіри), групакрові, резус фактор. Можутьпередаватисянащадкамнедолікинервовоїдіяльностібатьків, в тому числі і патологічні, щовикликаютьпсихічнірозлади. Спадковий характер маютьпевніхвороби. Негативно впливають на нащадківалкоголізм і наркоманіябатьків. Генетика виявилабільше 1500 спадковиханомалійлюдини.
Особливу роль у розвиткуособистостівідіграють задатки. Український психолог Г. Костюк вважав, що "дитинанароджується з певнимипередумовами для подальшогопсихічногорозвитку".
Задатки – вроджені анатомо-фізіологічніякостііндивіда, природнапередумовайогорозвитку.
Отже, кожналюдськаістотаотримуєвідприроди усе, аби стати людиною. Протеповноцінним членом суспільствастаєлише за наявностіпевногосередовища і підйоговпливом.
Середовище – комплекс зовнішніхявищ, якістихійнодіють на людину і значноюміроювпливають на їїрозвиток. Середовище, щооточуєособистістьможнаумовноподілити на природне, соціальне.
Природнесередовище (клімат, різноманітніприродніумови і ресурси) впливає на спосібжиттялюдини та характер їїтрудовоїдіяльності.
Соціальнесередовище як сукупністьсуспільних умов, у якихлюдинаживе і з якимипостійностикається, позначається на їїрозвиткунайбільшоюмірою. Чинники соціальногосередовищаможнавиділити три групи:
- – мега- (планета, світ і космос);
- – макро- (суспільство, держава,);
- – мезо- (етнокультурніумови і тип поселення);
- – мікро- (сім'я, дитсадок, школа, позашкільнізаклади, релігійніорганізації, засобимасовоїінформації).
У середовищілюдинасоціалізується. Соціалізація – процесзасвоюєіндивідомсоціальногодосвіду, цінностей, норм, установок, властивихсуспільству й соціальнимгрупам, до якихвінналежить, процесінтеграції у суспільство.
Середовище, як відомо, переважностихійновпливає на розвитоклюдини, керованимвінстає у наслідоквиховання і діяльності.
Виховання – процесцілеспрямованогоформуванняособистостідитини.
Активнийрозвитокмолодшого школяра відбувається у процесіпізнавальної діяльності.
Ефективністьрозвитку і формуванняособистостіпідвищується за умови, якщо вона стає не лишеоб'єктом, а й суб'єктомвиховання.
Таким чином, загальнимизакономірностямипсихічногорозвиткудитини є:
- – якіснізміни, появоюновоутворень, запуск новихмеханізмів, новихпроцесів, виникненнямнових структур;
- – різноспрямовані та взаємопов'язаніаспектирозвитку (тіло, психіка, особистість, суб'єктивність, духовність);
- – рівеньактивності у ціліснійсистеміжиттєдіяльності (діяльність, пізнання, самопізнання, спілкування, трансцендентація);
- – нерівномірність та гетерохронність (зміна часу закладання і темпіврозвиткуокремихорганівабоорганізму в цілому у нащадків (Наприклад, акселерація); неодночаснедозріванняокремихфункціональних систем організму в процесі онтогенезу;
- – найбільшсприятливіумови, яківиникають для розвитку одних властивостей, а в інші – для інших;
- – тенденція до інтеграціїпсихіки, їїособистості;
- – пластичність і можливістькомпенсації;
- – включенняіндивіда в систему діяльності;
- – суперечності. Розв'язаннясуперечностівиявляється у виникненніновоутвореньвіку, що не відповідаютьстарійсоціальнійситуаціїрозвитку, виходять за їїмежі;
- – постійнавзаємодіявнутрішнього і зовнішнього, біологічного і соціального, тілесного і духовного;
- – функціонування не тількисвідомості, але й несвідомого через діюмеханізмівзахисту “Я”, проявівакцентуаційособистості.
Отже, розвитокособистості – цевзаємопов'язанийпроцеснеперервнихкількісних та перервнихякіснихзмін, щовідбуваються в удосконаленнінервовоїсистеми і техніки у розвиткупізнавальної і творчоїдіяльності, формуваннісвітогляду, моральнихвластивостей і якостей, якіпов'язані з певнимиетапамиїїжиттєвого шляху.