Про підсумки роботи в 2020-2021 н.р.
19 травня відбулася колегія Відділу освіти, молоді, спорту та культури виконавчого комітету Міжгірської селищної ради. Одне з питань "Про підсумки роботи в 2020-2021 н.р. КУ "ІРЦ". Директор ІРЦ Оксана Володимирівна висвітлила роботу Центру, наголосивши, що робота ІРЦ спрямована на забезпечення права дітей з особливими освітніми потребами від 2 до 18 років на здобуття дошкільної та загальної середньої освіти, шляхом проведення комплексної психолого-педагогічної оцінки розвитку дитини з особливими освітніми потребами, надання їм психолого-педагогічних, корекційно-розвиткових послуг та забезпечення їх системного кваліфікованого супроводу.
ІРЦ обслуговує всіх дітей, які проживають на території Міжгірської ОТГ (5590) та на території Пилипецької (1076), Колочавської_(1618) Синевирської ОТГ (1321), з якими налагоджено співпрацю та співфінансування.
До ІРЦ можуть звернутися батьки дітей, які мають на меті визначити рівень розвитку дитини, її сильні сторони, потреби, отримати рекомендації та консультації спеціалістів.
На отримання послуг в ІРЦ мають право діти наступних категорій:
-
які мають порушення психофізичного розвитку (інтелектуальні порушення; порушення зору, слуху, мовлення; порушення опорно-рухового апарату, дефіциту уваги та гіперактивність, порушення поведінки);
-
з первазивним порушенням розвитку ( розладами аутичного спектру);
-
внутрішньо переміщені особи, діти-біженці та діти, які потребують додаткового та тимчасового захисту;
-
які здобувають спеціалізовану освіту та/або можуть прискорено опанувати зміст навчальних предметів одного чи декількох класів, освітніх рівнів;
-
з особливими мовними освітніми потребами (наприклад, ті, які здобувають загальну середню освіту мовами, що не належать до слов’янської групи мов) тощо.
Надзвичайно важливим є саме раннє виявлення особливостей розвитку дитини. Оскільки чим раніше виявлені проблеми, тим більше шансів має дитина на кращий розвиток та адаптацію в суспільстві. Раннього втручання потребують діти з порушеннями інтелекту, зору та слуху, руху, з комунікаційними та мовленнєвими проблемами, аутизмом, порушеннями поведінки. Вони є особливо складними для виявлення, оскільки, на відміну від фізичних вад, можуть сприйматися як особливості індивідуального розвитку.
Діти з ООП мають можливість соціалізації, розвитку своїх сильних сторін і талантів, подальшої інтеграції в суспільство, отримання професії. Тому основне завдання інклюзивно-ресурсного центру –проведення комплексної психолого-педагогічної оцінки розвитку дитини. Результатом комплексної оцінки є:
-
визначення особливих освітніх потреб (потреба в асистентівчителя, адаптація чи модифікація навчальної програми, спеціальні корекційні засоби навчання, безбар’єрне середовище, тощо);
-
визначення сильних та слабких сторін дитини;
-
визначення оптимального освітнього маршруту (освітня програма дитини, корекційно-розвиткові послуги, тощо);
-
забезпечення індивідуального підходу до кожної дитини.
КО проводиться з застосовуванням сучасних міжнародних сертифікованих діагностичних методик для комплексної оцінки різних сфер розвитку дитини таких як WISC-IV, LEITER-3, CONNERS-3, PEP-3, CASD. Дані методики розроблені спеціально для дітей з ООП, сертифіковані та адаптовані для України. Вони мають можливість:
-
об’єктивно оцінити інтелект і його відповідність віковим нормативам (слабкі і сильні сторони розумового розвитку, труднощі в навчанні, розумова обдарованість);
-
оцінити ефективність надання психолого-педагогічних, корекційно-розвиткових послуг дитині, відслідкувати динаміку її розвитку;
-
оцінити поведінкові прояви та здібності дітей, характер соціальної взаємодії, атипового спілкування, виявити соматосенсорні порушення та проблеми з увагою та безпекою;
-
оцінити «зону найближчого розвитку» та скласти індивідуальну програму розвитку.
Використання банку методик дає надійний і точний результат, адже обробка отриманих даних відбувається автоматизовано на платформі GUINTIPSYCHOMETRICS. На разі практичний психолог ІРЦ пройшла навчання та є сертифікованим діагностом.
Корекційна діяльність
У 2020-21 н.р. корекціно-розвиткові послуги отримували 41 дитина, 4 дошкільного віку і 37 школярів. З-тя проводяться індивідуальні та групові від 2 до 6 учнів. Педагогічне навантаження працівників ІРЦ 12-15 дітей відповідних назологій.
Фахівці ІРЦ взаємодіють з педагогічними працівниками закладів дошкільної та загальної середньої освіти з метою раннього виявлення та надання своєчасної психолого-педагогічної допомоги дітям з особливими освітніми потребами, підвищення фахової майстерності шляхом проведення засідань за круглим столом, майстер-класів та тренінгів.
В рамках інформаційно-просвітницької діяльності у вересні-жовтні 2020 року працівники ІРЦ брали участь у засіданні команди супроводу Міжгірської ЗОШ №1, Міжгірської ЗОШ ім. А.Волошина.
Для дітей, які отримують корекційні послуги в ІРЦ, протягом року проведено тематичні заходи до Дня Матері, дня св.Валентина, Миколая, день обіймів, Діти дощу та ряд інши. Ці заходи висвітлені на офіційній сторінці закладу в соціальних мережах та сайті ІРЦ
Адміністрація закладу постійно працює над розширення інформативної карти сайту. Сайт наповнено інформацією для директорів, завідуючих дитячих садочків, вчителів-предметників, вчителів-дефектологів, асистентів вихователя та вчителя, батьків, що роботи з дітьми з ООП, ведення документації, посилання на сайти.
Значна увага в центрі приділяється підвищенню професійного рівня фахівців.
З цією метою фахівці відвідують тренінги, семінари, вебінари, майстер класи:
Курси підвищення кваліфікації у 2020-2021 році пройшли директор, практичний психолог.
КУ " ІРЦ" взяли участь у всеукраїнському конкурсі "Плетіння мандал в корекційно-розвиткові роботі"