День у блакитному
2 квітня – Міжнародний День поширення інформації про аутизм. Ще цей день відомий, як “День у блакитному”. Люди по всьому світу одягають блакитні речі у підтримку осіб з аутизмом. Чому блакитний? За даними найбільшої в світі батьківської орнанізації Autism Speaks, серед хлопчиків випадки РАС стаються в середньому вп’ятеро частіше за дівчаток, тому кольоровим кодом обрано блакитний, а символом блакитну стрічку.
«Ау», ¬– кричать люди, якщо заблудять у лісі. Це означає: «я сам, відзовіться, хто чує». Слово «аутизм» теж цього кореня, воно походить від грецького autos – «сам», а аутизм — «занурення у себе».
Аутизм або розлади аутистичного спектра- це сукупність розладів, які відзначаються дефіцитом спілкування та соціальної поведінки.
Як самостійна проблема, аутизм вперше був описаний доктором Каннером у 1943р. Саме він визначив ряд ознак, характерних для всіх аутистів. РАС починається в дитинстві, але зберігаються у підлітковому і дорослому віці. У більшості випадків ці стани проявляються в перші 5 років життя. За даними ВООЗ, аутизм в 4 рази частіше вражає хлопчиків, ніж дівчаток.
Основними ознаками РАС є:
- порушення мовлення;
- відсутність емоційного контакту з людьми;
- усамітнення;
- напади агресії;
- слабкий інтерес до іграшок;
- стереотипність поведінки, страх змін.
Науково доведених причин РАС у світі не існує. Такі діти зовнішньо нічим не відрізняються від інших, проте вони можуть важко йти на контакт із іншими, довгий час не говорити та часто повторювати однакові рухи. Перші ознаки РАС проявляються у дітей до двох років.
Люди з аутизмом можуть бути надзвичайно обдарованими, проте їм потрібно набагато більше часу, щоб навчитися чомусь дуже простому.
Альберт Ейнштейн насилу вступав в контакт з іншими людьми. Він погано вчився в школі, відчував труднощі у вираженні думок. Майбутній вчений не міг знайти роботу, так як не любив спілкуватися з людьми. Він не міг терпіти дотики людей.
До відомих людям аутистам відноситься Моцарт. Йому, як і багатьом аутистам, була властива відсутність міміки. Були стереотипні рухи руками і ногами. Він володів чутливим слухом, занадто різкий і гучний звук викликав больові відчуття. У Моцарта часто змінювалося настрій. Незважаючи на аутистичний розлад, він став видатним композитором.
Є відомості, що Чарльз Дарвін страждав аутизмом. Він любив проводити час на самоті з дитинства. Йому не подобалося спілкуватися з людьми, він захоплювався писанням. Контакт з іншими він підтримував за допомогою писання. Його захопленням було колекціонування різних предметів. Стереотипії в русі характерні для Дарвіна. Але він був геніальним людиною і створив еволюційне вчення, якого дотримуються досі.
Відомий режисер Стенлі Кубрик страждав аутистичним розладом. У нього був синдром Аспергера. На знімальному майданчику він часто поводився грубо, зациклювався на дрібницях.
Томас Джефферсон – колишній президент Сполучених Штатів Америки був хворий на аутизм. Він не був адаптований до соціальних контактів, йому ледве вдавалося спілкуватися з людьми, погано виступав перед аудиторією, для нього це було важко. Його дратували гучні звуки.
Донна Вільямс (народилася в 1963 році) - художниця і автор австралійських бестселерів. Її перша книга називалася "Ніхто з Нізвідки: незвичайна автобіографія дівчинки-аутиста". У дитинстві Донні довго не могли поставити правильний діагноз: її вважали глухою. Дівчинка ні на чому не могла зосередитися, не могла відповісти на пряме запитання і, як вона написала пізніше, сприймала світ хаосом звуків і кольорів. Наразі Донна - успішна людина, вона заміжня за програмістом, продовжує писати книги і займається створенням сайту для артистів.
Темпл Гранден (народилася в 1947 році) - доктор філософії, професор, письменниця, автор книги "Переклад з мови тварин". Найвідоміша після Кіма Піка аутистка у світі. Справою життя Гранден стало полегшення страждань тварин. 90% худоби в США і Канаді перед забоєм проходять через загороди, сконструйовані за порадами Гранден так, що перед смертю тварини не відчувають страху і жаху. Завдяки Гранден, яка в подробицях описала свій стан, світ хворих на аутизм став зрозумілішим здоровим людям.
Фахівці інклюзивного центру продовжують вдосконалювати знання та досвід по діагностуванні і корекційному супроводі дітей із РАС. У нашому Центрі є можливість провести комплексну оцінку на явність ознак РАС за спеціальними діагностичними методиками CASD і PEP-3 які є визначеними як одні із кращих світових методик, що дозволяють підтвердити чи спростувати наявність ознак РАС.