Особливості занять з дефектологом
Дефектолог – фахівець, який працює з дітьми з обмеженими можливостями здоров’я. Він повинен стати кращим другом і порадником для особливих діток та їх батьків. Дефектолог не тільки безпосередньо працює з дітьми, а й вивчає особливості та закономірності тих чи інших відхилень.
Вчитель-дефектолог планує і здійснює навчальну, виховну, корекційну, компенсаційну, реабілітаційну роботу з дітьми, забезпечує умови для засвоєння ними відповідних навчальних та компенсаційно-корекційних програм з урахуванням порушень, вікових індивідуальних особливостей дітей, сприяє їх соціальній реабілітації та адаптації, профорієнтації. Корекційний педагог вивчає і фіксує динаміку розвитку дітей, виробляє оптимальну педагогічну стратегію, проектує шляхи навчання, виховання, реабілітації та соціальної адаптації кожної дитини, обирає ефективні форми, методи, засоби навчально-виховного, корекційно-реабілітаційного процесу.
Зміст роботи вчителя-дефектолога підбирається з урахуванням особливостей кожної дитини. Однак існують і загальні напрями роботи:
- пізнавальний розвиток (ознайомлення дітей з предметами та явищами навколишнього світу) ;
- логіко-математичний розвиток;
- мовленнєвий розвиток(розвиток фонематичних процесів, слухової уваги, розвиток активного словника, удосконалення лексичних та граматичних засобів мови, розвиток зв’язного мовлення);
- розвиток психічних процесів( сприймання, уваги, пам’яті, мислення, уяви) інтелектуальних здібностей через організацію ігрової діяльності;
- розвиток та вдосконалення моторних функцій (дрібної, загальної, артикуляційної);
- засвоєння сенсорних еталонів;
- формування необхідного рівня емоційно-вольвої та соціальної зрілості;
- навчання елементам грамоти.
Батькам потрібно пам’ятати, що більшу частину часу дитина проводить в родині, тому потрібна тривала і цілеспрямована робота спеціалістів разом з батьками.